Counter Strike Baia-Mare
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


best cs server of this planet !
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Keywords
Latest topics
» Meine Eltern.torrent
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyThu Feb 20, 2014 12:29 am by yuanelsde

» Sunny Lax - Anjunabeats Worldwide 212 2011.rar
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptySat Feb 15, 2014 5:11 am by yuanelsde

» AdobePatcher.bat
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyFri Feb 14, 2014 1:43 am by yuanelsde

» Hai sa jukam ceva mai serios
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 4:07 am by PBT

» Numaratoarea 500*
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 4:06 am by PBT

» criticati avatarul de mai sus
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 4:05 am by PBT

» NOUL AVAST 7
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 4:01 am by PBT

» Metin2 Avatar2
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 4:01 am by PBT

» Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 4:00 am by PBT

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Affiliates
free forum

Radio ZU

 

 Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Snake

Snake


Posts : 14
Join date : 2012-05-19
Age : 26
Location : Baia-Mare

Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: Empty
PostSubject: Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:   Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyTue May 22, 2012 12:51 pm

tine-l departe de orice sursa de caldura: calorifer, soba, radiator.

- curatarea intrege sistemului de praf o data la 6 luni. Acesta trebuie curatat cu o pensula mica si cu un aspirator la viteza mica. Daca nu stiti cum se desface si curata, duceti-l la un service de calculatoare. Pretul unei astfel de operatii ar trebuie sa fie mic.

- calculatorul trebuie pozitionat intr-un loc unde permite circularea unui flux de aer corect. De aceea este recomandat a nu se lipi sistemul de perete sau masa de birou si sa nu se puna haine sau orice fel de obiecte deasupra acestuia.

- evitarea overclockarii procesorului, a placii video, a ramilor sau a placii de baza. Overclockul componentelor unui calculator se face prin cresterea tensiunii si totodata duce la cresterea temperaturii intregului sistem.

- aranjarea si ordonarea cablurilor in interiorul unui sistem ajuta la pastrarea unui flux de aer bun, precum si a unei temperaturi mai scazute.

- evitarea folosirii calculatorului fara capacele laterale. Fara capacele laterale, in ciuda aparentelor, fluxul de aer este necorespunzator, ducand la o marire a temperaturii sistemului.

- utilizarea unor ventilatoare suplimentare de sistem. Majoritatea carcaselor calculatoarelor dispun de gauri pentru instalarea unor ventilatoare, cel putin in spatele acestuia. Desi sistemul va fi mai zgomotos, atunci cand temperatura este o problema, niste ventilatoare in spatele si in fata carcasei calculatorului, permite coborarea temperaturei destul de mult.

- la achizitionearea unei carcase pentru calculator, sa se ia in considerare o carcasa cu sursa si cu gaura de ventilatie in partea de jos. In acest fel sursa de tensiune nu mai scoate fluxul de aer cald din sistem prin interiorul ei, ci trage aer rece din afara carcasei si il impinge in exterior prin intermediul acelei gauri. Performanta acestei metode duce la o sursa mai rece.

- folosirea unui radiator pentru procesor mult mai adecvat (mai mare) pentru temperaturi mai inalte atunci cand sistemul va fi folosit mai intens: jocuri, aplicatii media.

- pentru cei care folosesc un sistem mult mai intens, este recomandat instalarea unei raciri a componentelor pe baza de apa. Racirea pe apa este momentan cea mai buna metoda de racire a unui sistem. Insa apar probleme la montarea in unele sisteme, deoarece este necesar ca acele componente sa suporte montarea sistemului de racire pe apa.
Back to top Go down
http://www.carnatdecasa.ro
Snake

Snake


Posts : 14
Join date : 2012-05-19
Age : 26
Location : Baia-Mare

Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: Empty
PostSubject: Re: Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:   Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyTue May 22, 2012 12:51 pm

eu zic ca e folositor Very Happy
Back to top Go down
http://www.carnatdecasa.ro
Dr.Dragonu

Dr.Dragonu


Posts : 5
Join date : 2012-05-19
Age : 30
Location : Baia Mare

Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: Empty
PostSubject: Re: Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:   Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 3:47 am

mda e bine spus lol!
Back to top Go down
PBT
Admin
PBT


Posts : 28
Join date : 2012-05-18

Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: Empty
PostSubject: Re: Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:   Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: EmptyWed May 23, 2012 4:00 am

Wink frumos tutorialul
Back to top Go down
https://cs-baia-mare.forumotion.com
Sponsored content





Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: Empty
PostSubject: Re: Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:   Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator: Empty

Back to top Go down
 
Sfaturi pentru pastrarea unei temperaturi optime a unui calculator:
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Counter Strike Baia-Mare :: Diverse :: Tutoriale-
Jump to: